niedziela, 19 sierpnia 2018

RYBNIK 18.08.2018 r.

Rybnik liczy ponad 139 tyś. mieszkańców i należy do jednych z większych miast woj. Śląskiego. Nazwa miasta nawiązuje do okresu przedindustrialnego, kiedy to mieszkańcy Rybnika utrzymywali się głównie z rybactwa. Z ciekawostek można wspomnieć, że w miejscu dzisiejszego rynku znajdował się spory staw hodowlany.

Do Rybnika wybieramy się w 4-osobowym rodzinnym składzie. Wyjeżdżamy wcześnie, gdyż w planach mamy wejście na wieżę, a ta czynna jest rano w godzinach 7:00 - 9:00.
Samochód początkowo mamy w planach zaparkować w galerii "Focus", jednak wjazd na parking możliwy jest od godziny 9:00. Parkujemy zatem blisko centrum na ulicy "Na Górze", więc przy okazji mamy górski wątek ;)
Ulica ta nie jest objęta strefą płatnego parkowania.   
Pierwszym naszym celem jest Bazylika pw. św. Antoniego. Neogotycka budowla w latach 1903-1907. Trzykrotnie odbudowywana ze zniszczeń zachowała wyposażenie z I połowy XX w., w tym drewnianą figurę patrona miasta - św. Antoniego z dzieciątkiem. Na wieżę prowadzi ponad 250 schodów. Ze względu bezpieczeństwa nie są wpuszczane pojedyncze osoby tylko grupy - min. 2 osobowe :) Wejście na wieżę jest bezpłatne. Należy udać się do zakrystii, która znajduje się po prawej stronie bazyliki, tam wpisać swoje dane po czym (bardzo niemiły) kościelny wpuszcza nas do wieży zamykając za nami drzwi na klucz. Po zejściu na dół trzeba zadzwonić do kościelnego z prośbą o wypuszczenie z wieży :)     
Widok z wieży na Plac Jana Pawła II
Plac Jana Pawła II wraz z fontannami
Po krótkim odpoczynku przy fontannach udajemy się na dalsze luźne zwiedzanie...
W końcu docieramy do Ratusza w którym obecnie swoją siedzibę ma Muzeum w Rybniku. Sam Ratusz to obiekt klasycystyczny z wieżą zegarową wzniesiony w latach 1822-1823
Widok na Rynek z zabudowa wokół placu. Po lewej stronie widoczny Ratusz
Ładny i okazały budynek Poczty wzniesiony w 1905 r.
Docieramy również do parku tematycznego. Na przestrzeni ok. 2,5 ha znajdują się m.in. urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody-kolekcje, place zabaw oraz małe ścianki wspinaczkowe. W tle widoczne również boisko wielofunkcyjne. Wszystko bardzo ładnie zadbane. Nasze dzieci nie chciały się stąd ruszać . Łącznie spędzamy tu ponad godzinę :)
Po czasie spędzonym w parku tematycznym kontynuujemy zwiedzanie. Kolejnym ciekawym obiektem jest kościół Matki Boskiej Bolesnej. Budowla barokowo-klasycystyczna wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w.
Plac Wolności czyli dawny Nowy Rynek. Obecnie możemy podziwiać tu m.in. efektowną fontannę. W tle widoczna galeria handlowa "Focus".
Po zatoczeniu kolejnego kółka wracamy w rejony Bazyliki, a tu obok Placu Jana II znajduje się plac zabaw, który nasze dzieci muszą oczywiście zwiedzić :) Jest tu również (z zewnątrz bardzo dobrze prezentująca się) toaleta. Wnętrza nie sprawdzaliśmy ;)
Na koniec zwiedzania udajemy się jeszcze do galerii "Focus". Z jej dachu (a właściwie ostatniego poziomu parkingu) roztacza się panorama na Rybnik
Powolne i spokojne zwiedzanie z dziećmi zajęło nam ponad 6 godzin. Część tego czasu to oczywiście atrakcje dla dzieci, które nie odpuściły nawet "sali zabaw" w galerii. Do tego doszły lody, odpoczynki itp. Jak na fakt, że to był bardzo gorący dzień to udało nam się zobaczyć całkiem sporo, choć w tym samym czasie (bez dzieci) można by zobaczyć jeszcze więcej. My jednak  wracamy do domu zadowoleni z udanej wycieczki a najmłodsza pociecha zmęczona trudami chodzenia (oraz gorącem) zasypia jeszcze zanim wyjeżdżamy z Rybnika :)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz