poniedziałek, 28 maja 2018

JELENIA GÓRA 26.05.2018 r.

Po wykonaniu w tym dniu założonego planu czyli zdobyciu Skalnika i Skopca możemy udać się na zwiedzanie Jeleniej Góry. W planach mamy przede wszystkim Starówkę o której czytaliśmy, że jest warta zobaczenia. Samochód parkujemy praktycznie przed samą Starówką (ulica Górna 9). Parking płatny 2zł/h jednakże my mamy za free ;) Nie było nikogo z obsługi ani w momencie parkowania ani przy wyjeździe...   
Jelenia Góra to ponad 80-tysięczne historyczne miasto, które jest bardzo ładnie położone. Miasto od zachodu otaczają Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze.

Jednym z zabytków jest Baszta i Brama Wojanowska, które stanowiły średniowieczny kompleks obronny. Wiadomo, iż 4 grudnia 1480 r., wskutek silnego wiatru, wieża zawaliła się, grzebiąc pod gruzami 5 osób. Szybko ją odbudowano w dzisiejszym kształcie, umieszczając u góry zegar, a całość pokrywając hełmem i latarnią.
Starówka generalnie robi na nas bardzo duże wrażenie, jest ładna i zadbana.
W centralnym punkcie rynku, wznosi się gmach ratusza, a cały plac otoczony jest barokowymi kamieniczkami z podcieniami, będącymi świadectwem pierwotnej, handlowej funkcji tego miejsca.
Zwiedzamy zabytkowy tramwaj znajdujący się na rynku, przy okazji dowiadując się kilku ciekawostek związanych z tramwajami w Jeleniej Górze, które zniknęły stąd prawie 50 lat temu (komunikacja tramwajowa funkcjonowała tu w latach 1897-1969).
W tramwaju zaopatrujemy się również w obowiązkowe pamiątki :)
Obecny gmach ratusza pochodzi z XVIII wieku. Chcąc poznać wcześniejsze dzieje siedziby władz miejskich, należałoby zejść do piwnic, gdzie zachowały się gotyckie i renesansowe pozostałości poprzedniczek tejże budowli. Powstanie pierwszej z nich datuje się na II połowę XIV wieku, jednak murowana siedziba władz stanęła na dzisiejszym Placu Ratuszowym dopiero na początku XVI wieku. Kolejne pożary, dotykające miasto spowodowały, że pomimo remontów, nie przetrwała próby czasu. Budowa obecnego ratusza miała miejsce w latach 1744-1749 i nadała mu klasycystyczny wygląd.
Przemieszczając się po Starówce szukamy miejsc zacienionych, gdyż słońce grzeje niesamowicie :( Wszyscy odczuwamy już też trudy tego dnia, więc nasze zwiedzanie ograniczamy tylko do Starówki.
Po około 1,5 h zwiedzania i podziwiania tego malowniczego miejsca wyruszamy do Karpacza, gdzie mamy zaplanowany nocleg. 
Jelenia Góra bardzo pozytywnie nas zaskoczyła a wiemy, że poza samą Starówką oferuje ona o wiele więcej zarówno zabytków jak i atrakcji na które my już niestety nie mamy w tym dniu sił ani czasu... 
Miasto, które z pewnością warto zobaczyć i zatrzymać się tu na dłużej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz